WB Farmer Survey in TURKEY

farmer-inpage

WB Farmer Survey in TURKEY

  • Project Status:
    Ongoing
Full title:
The World Bank Farmer Survey in TURKEY

Turkey is the largest refugee-hosting country in the world, with 3.6 million Syrians living under temporary protection (SuTP). [1]   While refugees reside across the country, an estimated 75 percent currently dwell in just 10 provinces. [2]  Since their first arrival to the country in 2011, Turkey has devoted considerable resources to ensure that the refugee populations' humanitarian needs concerning health, education, social protection, and municipal services are met.  As part of this response to the Syrian migrants' crisis, social assistance is being provided through the Emergency Social Safety Net (ESSN) Program to around 1.5 million refugees.

The Government of Turkey (GoT) aims to enable Syrians under Temporary Protection (SuTPs) to become economically active, improve their living and working conditions, graduate from social assistance, and contribute to the Turkish economy. Given the skill composition among refugee workers[3], the agricultural sector has the potential to absorb a significant share of the refugee population. While the share of agriculture in GDP in Turkey has been declining, agriculture still represents about 20 percent of the employment in the country (5.5 million people). Given the relatively low skills of the labor pool, agriculture is well suited to provide employment opportunities to refugees.

The World Bank in collaboration with the Agricultural Credit Cooperatives of Turkey (ACC) and the Turkish Red Crescent is implementing a project which aims support the integration of low-skilled refugees and host community workers into the agricultural labor market. The project includes both demand and supply side and supply side interventions aimed at creating formal jobs in agriculture. On the demand side the project will offer technical assistance as well as financial support to farmers. Specifically, the project will cover a part of the net wage as well as the entire social security premiums and taxes needed to be paid to formally employ workers. Through this mechanism, as well as certain other interventions, the project aims to create formal employment in agriculture for approximately 8,000 in 6 provinces - Mersin, , Adana, Adiyaman, Gaziantep, Izmir, and Bursa.

In order to develop policies to support formal employment of natives and SuTPs in the labor market, it is important to understand preferences on both labor demand in the agricultural sector and labor supply of the native and refugee populations.  At present, however, knowledge is limited. The proposed study seeks to learn more about farmers’ profiles and preferences and monitor project outcomes. The survey will include modules that cover a variety of topics specifically designed to understand the labor needs of the farmers.

 

[1] The estimates are based on data from the Ministry of Interior’s Directorate General of Migration Management (DGMM).

[2] The 10 top provinces hosting over 75 percent of refugees are (in order from high to low) Istanbul, Gaziantep, Sanliurfa, Hatay, Adana, Mersin, Bursa, Izmir, Kilis, and Konya.

[3] According to Livelihood Survey by Turkish Red Crescent (2018), education levels among ESSN beneficiaries are low: 14 percent have no formal education and 39 percent have only attended primary school.

Danışmanlığın birincil amacı, seracılık, sebze ve meyve başta olmak üzere tarımsal işlerin resmileştirilmesi için ACC-TRC-Dünya Bankası projesine uygun olan çiftçilerden oluşan temsili bir örneklemle iki bölümden oluşan bir anket uygulamaktır. Proje yukarıda belirtilen altı ili kapsayacak olmakla birlikte, bu danışmanlık kapsamındaki faaliyetler altı ilden sadece birinde uygulanacaktır. Anketin en az üç modül içermesi beklenmektedir: (i) çiftlik özellikleri ve finansman; (ii) işçi özellikleri; ve (iii) çiftçilerin kayıt dışı işleri resmileştirmeye yönelik tutumları, mültecileri istihdam eden uygulamaları ve kendi bölgelerindeki tarım işçisi işgücü piyasasına ilişkin değerlendirmeleri. Bu 3 modüle ek olarak, ikinci bir anket ziyaretinde, çiftçilerin çiftliklerindeki işlerin resmileştirilmesine ilişkin tercihlerini ortaya çıkarmak için bir çoklu fiyat listesi (MPL) prosedürü uygulanacaktır. Her iki anket ziyareti de katılımcıların evlerinde gerçekleştirilecektir. Varsa, MPL sonuçlarını gerçek zamanlı olarak uygulamak veya MPL sonuçlarını her anket gününün sonunda doğrudan PI'lere ve ACC'ye raporlamak için sörveyörlere ACC personeli eşlik edebilir.

Seçilen proje ilindeki en az 1000 çiftçiden oluşan temsili bir örnekle iki ziyarette anket yapılacaktır. İkinci ziyaret, çiftçilerin bir alt grubu ile gerçekleştirilebilir (aşağıya bakınız). Anketin 2021 yılının Mayıs ve Haziran aylarında yapılmasını bekliyoruz.

Çiftçiler, aşağıdakilerin geçerli olması halinde, tarımsal işlerin resmileştirilmesine ilişkin Dünya Bankası-ACC-TRC projesine katılmaya hak kazanırlar:

Devlete kayıtlı ve ACC kredisine uygun bir çiftliğin sahibi veya yöneticisi,
Son 3 yılda bir veya daha fazla işçi çalıştırmış,
Şu anda çalışıyor, istihdam arıyor veya önümüzdeki 6 ay içinde bir çiftlik işçisi bulmakla ilgileniyor.
Firmaya ilk olarak ACC tarafından konum ve iletişim bilgileri ile 1100 kayıtlı ve ACC kredisine uygun çiftçiden oluşan bir örnekleme çerçevesi sağlanacak ve örnekleme çerçevesi gerekli minimum örneğe ulaşmadan tükenirse, ihtiyaç duyulduğunda her biri 200 çiftçiden oluşan yedek örneklerle birlikte verilecektir. boy.

Sayım görevlileri, proje uygunluğunu belirlemek için önce telefonla veya şahsen görüşmeler yapacaktır. Firma daha sonra ilk anketi yanıtlayanların evinde 1.000 çiftçiyle yapacak. İlk ankette verilen yanıtlara dayanarak, araştırma ekibi MPL prosedürünü yürütmek için ziyaret edilecek çiftçilerin bir listesini sağlayacaktır. Anket programının, her bir çiftçiye, iki anket turu arasında kayıtların bağlanmasını sağlayan benzersiz kimlikler ataması gerekir. Saha testinden sonra, yaklaşık 2000'lik toplam anket ziyareti sayısını sürdürmek için birinci ve ikinci ziyaret örnek boyutlarını ayarlayabiliriz.